Alergia na lateks

Wraz z coraz powszechniejszym wykorzystaniem rękawic jednorazowych pojawił się problem związany z alergią na lateks kauczuku naturalnego. Wbrew przekonaniu wielu osób z rękawicami tymi mamy do czynienia nie tylko w przypadku służby zdrowia, z którą najbardziej się nam kojarzą, ale również w życiu codziennym. Przydatne są w handlu, gastronomii ale także przemyśle spożywczym.

Lateks, co to takiego?

Naturalny lateks to mleczny sok pozyskiwany z nacinanej kory tropikalnego drzewa kauczukowego. Płyn ten po obróbce dodawany jest do wielu wyrobów z gumy, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Można go znaleźć np. w balonach, rękawicach jednorazowych czy gumowych zabawkach.

Czym jest alergia na lateks?

Białka znajdujące się w soku drzew kauczukowych nawet po przerobieniu mogą powodować u wielu osób alergię. Jej objawy są bardzo różne począwszy od kichania przez kaszel, wysypkę aż po problemy z oddychaniem i wstrząs anafilaktyczny.

Uczulenie na lateks jest szczególnie uciążliwe w wypadku osób korzystających na co dzień w pracy z rękawic jednorazowych. W tym przypadku może pojawić się zaczerwienienie, suchość i pękanie skóry dłoni. W wypadku rękawic pudrowanych pojawia się dodatkowy problem jakim jest wnikanie białek lateksowych w drobiny pudru. Przy zdejmowaniu rękawiczek proszek ten wraz z alergenem rozprzestrzenia się w powietrzu zwiększając ryzyko powstania lub nasilenia objawów alergicznych.

Co robić jeśli istnieje podejrzenie uczulenia?

Należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty zajmującego się alergią na lateks. Wymaga ona nieco innego postępowania niż w przypadku np. uczulenia na składniki pokarmowe. Test na ten alergen robiony jest z próbki krwi, a nie tak jak w większości alergenów na skórze. Badanie musi być przeprowadzone przez specjalistę, gdyż w innym wypadku może wywołać niepożądane reakcje.

Co jeśli potwierdzono alergię?

Nie ma specyficznego postępowania w przypadku uczulenia na lateks. Podobnie jak w przypadku innych alergenów należy w miarę możliwości unikać kontaktów z nim. Jeżeli pracuje się w służbie zdrowia najlepiej będzie jeśli nie tylko osoba uczulona, ale również współpracownicy będą korzystali z rękawic bezlateksowych.

W tej chwili na rynku pojawiło się wiele różnych tego typu produktów. Jedną z możliwości jest wykorzystanie rękawic winylowych, albo doskonałej jakości rękawic nitrylowych. Przestrzeganie tego zalecenia powinno wyraźnie ograniczyć dolegliwości związane z uczuleniem.

Rękawice nitrylowe dostępne w naszej ofercie

safeHAND COATS

safeHAND COATS

Rękawice polecane przy nadwrażliwości skóry, efektywnie łagodząc podrażnienia sprawiają, że skóra dłoni jest elastyczna i dobrze odżywiona. safeHAND COATS pozostawiają uczucie jedwabistości i miękkości.
select PF

select PF

Dostępne w kolorze fioletowym rękawice nitrylowe marki select PF dzięki najnowszym technologiom produkcji charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania. Swoją elastycznością i dużą wytrzymałością na zerwanie dorównują rękawicom lateksowym, jednocześnie są ...
Rękawice nitrylowe safeHAND

Rękawice nitrylowe safeHAND

Diagnostyczne i ochronne bezpudrowe rękawice nitrylowe (wykonane z kopolimeru butadienu i akrylonitrylu). Dzięki zaawansowanej technologii produkcji rękawice te stanowią znakomitą alternatywę dla rękawic lateksowych
Rękawice safedent

Rękawice safedent

Jednorazowe rękawice nitrylowe Safedent stworzone zostały z myślą o poradniach stomatologicznych. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji spełniają najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa.
effect PF BLUE

effect PF BLUE

Dostępne w kolorze niebieskim rękawice nitrylowe marki effect PF BLUE dzięki najnowszym technologiom produkcji charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania. Swoją elastycznością i wytrzymałością dorównują rękawicom lateksowym

Rękawice winylowe dostępne w naszej ofercie

trendy / trendy PF

trendy / trendy PF

Rękawice winylowe cechują się brakiem obecności protein kauczuku naturalnego i mogą być używane przez osoby z "alergią na lateks". Rękawice z PCV są przeznaczone dla użytkownika z mniejszymi wymaganiami dotyczącymi bariery ochronnej